Prof.Dr. Yaman ÖRS’ü Anma Töreni

Alpay ERDOĞAN (EE’89)

28 Aralık 2016 Çarşamba günü ODTÜ Mezunları Derneği’nde Felsefe Kulübü ile Bilim ve Bilimsel Felsefe Çevresi ortak etkinliğinde 4 Ağustos 2016’da yitirdiğimiz sevgili Yaman hocamızı anmak için bir araya geldik. Yıllarca onunla felsefe sohbetlerine geldiğimiz mekanda bu kez ailesi ve çok sayıda seveni onu anmak üzere toplanmıştık. Felsefe Kulübü adına Sema Kendir, Bilim ve Bilimsel Felsefe Çevresi adına Dr. Kumru Arapgirlioğlu’nun açılış konuşmaları sonrası ailesi ve dostları Yaman hocanın çok yönlü ve paylaşımcı kişiliği ile ilgili anılarını dile getirdiler. Prof. Dr. Serap Şahinoğlu Bilim ve Bilimsel Felsefe Çevresinin kuruluşu ve devamındaki sürece ilişkin anıları aktardı. Etkinliğin ikinci bölümünde Prof. Dr. Nüket Örnek Büken moderatörlüğünde düzenlenen “Felsefe ve Uğraşlar” konulu panele Prof. Dr. Işık Bökesoy ve Prof. Dr. Harun Tepe konuşmacı olarak katıldılar.

Yaşamındaki birçok farklı insan tarafından Yaman hocanın hayatının özü olan çok yönlü çalışmaları ve dile getirilen ortak yaşam parçaları ve özelde de Yaman hocadan etkilendikleri konular anlatıldığında “başta bilim sevgisi, meraklı olmak, sistematik olmak, tutarlı olmak, sadelik, önyargısız olmak ve öteki olmayı göze alacak kadar kendi özgünlüğünü savunma amacında olmak” öne çıkan özellikleri olmuştu.

Yaman hocanın Felsefe Kulübü toplantılarında işlenen konuları hep kendisinin anlatması yerine herkese önden görev vererek, toplantı esnasında da fırsat buldukça farklı kişilere söz vererek katılımcılığı sağlaması, onun nazik ve mütevazı kişiliğinin yanı sıra bir çalışma yöntemi olarak ekip çalışmasına inisiyatif verme, düşündürme ve katkı sağlama amacında olduğunu göstermiştir. Belki burada kişisel bir parantez açıp çocukluktan Yaman hoca ile tanışma gününe kadar hevesle takip edilen ama hakkıyla anlaşılmadığı düşünülen felsefe dünyası onun sade ama sistematik yöntemleriyle somut bir şekilde kavranır olmuştur. Bir çok kişinin onun yüksek etkisi olarak dile getirdiği esas husus bu olmalıdır.

Yaman hoca, bilim sevgisi temelinde spekülasyondan uzak bir felsefe ve yaşam amacıyla bilimsel felsefeyi benimsemiştir. Televizyon ve medya organlarında bir aydın sorumluluğu ile ele aldığı evrim, din ve politika gibi ülke konularındaki amacı aslında onun bu konularda uzman olma iddiası değil, bu konuları bilimsel felsefe açısından yorumlamak istemesidir. Yaptığı tüm çalışmalarında açıkça gözlenen her şeye değinme çabası da hem yüksek meraklılığı hem de bu bilimsel felsefe açısından yorumlama amacından kaynaklanmıştır.

Yaman Hocanın güzel Türkçe sevgisi ve klasik müzik sevgisi de onun tam bir Cumhuriyet insanı olan özel kişiliğinin parçası olmuştur.

Son Düzenlenme Salı, 19 Eylül 2017 15:03