ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMA SEMİNERİ

Sayın Üyemiz,

Derneğimiz tarafından  yıllardır düzenlenen ve  yoğun ilgiyle izlenen Etkili ve Güzel Konuşma Semineri ‘ne tüm üyelerimiz ve yakınları davetlidir.

Dil, bir toplumda  en etkili iletişim aracıdır. Bu iletişim aracı bir köprü görevi görmektedir. Eğer bu köprü sağlam olursa başka insanlarla iletişimimiz de o kadar sağlam olur.

Konuşma, bilgi edinmeye, fikir ve yorum oluşturmaya, başkalarını ikna etmeye ve daha birçok amaca hizmet eder. İşte burada dilin etkili ve düzgün kullanımı son derece önem taşır. Bu sebeple konuşurken karşımızdaki bireyin anlayabileceği biçimde konuşmak asıl amacımız olmalıdır. Bu doğrultuda eğitmenimiz Sayın Aylin ÖZMENEK tarafından hazırlanan ve 10 hafta (20 saat) sürecek olan programın temeli; konuşma eğitimi, konuşma kuralları ve konuşma tekniklerinden oluşmaktadır. Hem kişiliğimize hem çevremize kazandırdıklarının büyük olduğu bu programımıza sizleri de bekliyoruz.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

NOT: ÖN KAYIT İÇİN EKTEKİ KAYIT FORMUNU İLGİLİ ADRESE İLETMENİZ GEREKMEKTEDİR.

Tarih, program ve ücret gibi detaylar; ön kayıt başvuruları yeter sayıya ulaştığında etkinlik katılımcılarına ayrıca bildirilecektir.

Bilgi ve Kayıt için: Duygu ÜNAL, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  0 312 286 7979/1124

“ETKİLİ KONUŞMA, TOPLUM ÖNÜNDE KONUŞMA VE KENDİNİ İFADE ETME” SEMİNERİ.

Konuşma, dünyadaki ikna sanatlarının başında gelmektedir. Bu anlamda dilin etkili ve düzgün kullanımı son derece önem taşırmaktadır.

Uygar bir birey için ana dilin önce doğru sonra güzel konuşulması olmazsa olmazıdır.

Hazırladığım program, haftada bir(1) gün, iki saat (2) on hafta(10) toplamda yirmi (20) saat sürmektedir.

Programın temeli: konuşma kuralları, konuşma teknikleri, toplum önünde kendini doğru ifade edebilmeyi içeren konuşma eğitiminden oluşmaktadır

İÇERİK

· Katılımcıların diksiyon hatalarının saptanması,

· Ağzın kullanımı, sesin kullanımı, nefesin kullanımı, ünlülerin doğru kullanımı,

· Türkçenin özellikleri,

Türkçede kalın ünlüleri herkes bilir, acaba doğru ifade etmeyi herkes bilir mi?

· Türkçede genellikle yanlış kullanılan sözcükler, deyimler,

· Sözcüklerin doğru söylenişi, tümcelerin doğru söylenişi,

· Söyleyiş, boğumlama, çözümleme, anlatımı örnekleyerek,

· Vurgu (sözcük vurgusu, cümle vurgusu),

· Vurgulama alıştırmaları,

· Ulama, ulama alıştırmaları

· Sık sık yapılacak tekerleme temrinleriyle, ağzın yumuşaması, harf ve sözcüklerin, doğru yerden çıkartılmasının kontrolü,

 -Hazırlanmış metinlerin deşifresi,

· Hazırlanmamış metinlerin deşifresi,

· Metinsiz anlatım, sunum,

· Sunum teknikleri ve doğru sunuma yardımcı olacak öğeler.

Seminer sonunda katılımcılara sertifikaları verilmektedir.

Aylin ÖZMENEK HAKINDA

Spikerliğe, İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdikten sonra, TRT sınavlarını kazanarak başladım.

TRT Ankara Radyosunda kırk dört yıl Spikerlik ve Diksiyon uzmanı olarak çalıştıktan sonra da emekli oldum.

TRT tarafından, 1969 yılında BBC Türkçe servisinde, bilgi ve görgümü artırmak üzere Londra’ya gönderildim.

Ankara Radyosu’ndaki görevim dışında, Almanya Köln Radyosu ve Hollanda NOS Radyo ve Televizyonu’nda Türkçe diksiyon dersleri verdim.

Üniversitelerde “Başkent Üniversitesi Radyo ve Televizyon spikerlerinin yetişmesinde, Gazi Üniversitesi, “ İçişleri Bakanlığı’nda kaymakam adayları, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu üyeleri, Polis Akademisi öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı Radyo Televizyon Eğitim Merkezi’ndeki öğretmenlere diksiyon dersleri verdim. Kıbrıs, BRT’de (Bayrak Radyo ve Televizyonu) Kıbrıs Medya Center’da Radyo ve Televizyon spikerleri yetiştirdim.

TRT de ilk GAP yayınlarının başlamasıyla birlikte TV de Güneydoğu Anadolu'ya yönelik kadın programlarının röportaj ve sunuculuğunu yaptım.

Televizyonda görevim, uzun yıllar radyodaki görevim ile birlikte yürüdü.

Uzun süredir ODTÜ Mezunları derneğinde yetişkinlere etkili, güzel, toplum önünde kendini ifade edebilme dersleri veriyorum, bu dersleri tamamlayanlar sertifikalarını alıyorlar.

TUBİTAK çalışanlarına verdiğim, yoğun diksiyon dersleri çalışmalarım arasındadır.

Son altı yıldır,  Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu” Radyo Televizyon programcılığı”  bölümünde “ Etkili ve Güzel konuşma”  ve “Radyo- Televizyon haberciliği” dersleri veriyorum.

Bu arada çeşitli üniversite ve sempozyumlarda “Anadilin doğru ve güzel konuşulması”, “Türkçenin gücü”,”Dilde Güzellik” “Esenlikli günlerde güzel konuşmak için” başlıkları altında yaptığım konuşmalar ve dergilere bu konularda yazdığım yazılar çalışmalarımın sadece birkaçıdır.

Amacım; ana dilimizin kuşaklar arasında doğru kullanılmasını sağlamak,  yaşamsallığını benimsetmek, güzelliğini gelecek nesillere aşılamak çabasıdır.

2008 yılında Radyo ve Televizyon Yayıncılığı alanında verilen, “30 Yıla İz Bırakanlar “ ödülü ile 2015 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunları vakfı “İLEV” tarafından verilen “Ustalara Saygı, Meslekte 50. Yıl onur ödülü” sahibiyim.

Spiker, Etkili ve Güzel konuşma Uzmanı 

Baş. Üniversitesi SBMY Okulu  Rd-Tv Prog Öğretim Görevlisi

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.