AMATÖR DENİZCİLİK EĞİTİMİ BAŞLIYOR

Uçsuz bucaksız maviliğin özgürlüğünü denizin üzerinde yol alırken yüzünüze vuran rüzgârla hissetmek için,

"Haydi hep beraber yelken açalım"

Amatör Denizcilik Seminerimiz, ODTÜ Mezunları Derneği’nde18 Mart 2017, Cumartesi günü başlayacaktır.

Bu eğitim sonrasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın açtığı sınavlarda başarılı olanlar, uluslararası belgeler olan Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi almaya hak kazanırlar. Bu belgeler ile boyu 24 metreye kadar olan özel tekneler uluslararası sularda kullanılabilir.

Teorik eğitimler ODTÜ Mezunları Derneği’nde Dr. Murat ALEV tarafından verilecektir. ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun olan ve aynı bölümde öğretim görevlisi olarak uzun yıllar çalışan ALEV aynı zamanda Birinci Zabit yeterliğine sahip profesyonel denizci ve yelkencidir. 1991 yılında başladığı denizcilik eğitimi çalışmalarını halen Derinmavi Denizcilik Eğitim Merkezi'nde sürdürmektedir.

Haftada iki gün (Cumartesi ve Pazar) yapılacak ve 2 hafta sürecek olan Amatör Denizcilik Eğitimimize denizciliğe ilgi duyan herkesi bekliyoruz.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

“AMATÖR DENİZCİLİK SEMİNERİ”

Seminer Günleri:18-19 Mart 2017 (Cumartesi-Pazar) / 14:00-18:00

25-26 Mart 2017 (Cumartesi-Pazar) / 14:00-18:00

Seminer Bitiş Tarihi: 26 Mart 2017, Pazar

Seminer Günleri: Cumartesi - Pazar

Saat: 14:00 – 18:00

Seminer Süresi: 4 Gün (Toplam 16 saat)

Son kayıt tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe

Katılım Ücreti:

KP Üye: 600,00 TL

Üye      : 620,00 TL

Misafir : 640,00 TL

*Seminer, katılımcı sayısı minimum 16 kişi olması durumunda açılacaktır.

NOT:Ön kayıt formunueksiksiz şekilde doldurduktan sonra ilgili mail adresine iletmenizi rica ederiz.

Bilgi ve Kayıt için: Duygu ÜNAL, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 0.312 286 7979 / 1124, 0.530 610 6433

KURSUN VE AMATÖR DENİZCİ BELGESİNİN KAPSAM VE SINIRLARI

Yürürlükteki yasalara göre denizde motor ve yelken gücüyle hareket eden tüm araçlar adı, kullanım amacı ve tonilatosu ne olursa olsun “gemi” sayılmaktadır. Bu araçları kullanabilmek için de en az Amatör Denizci Belgesi (ADB) sahibi olmak gerekir. Uluslararası geçerliliği de olan ADB ile gerçek kişilere, su sporları kulüplerine ve yat turizmi usul ve esaslarına göre kayıtlı, boyu 2,5 ile 24 metre arasındaki tekneler (özel ve kiralık yatlar) kullanılabilir.

ODTÜ Mezunları Derneği ve Derin Mavi Denizcilik Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen bu kursu takiben Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın açtığı sınava girecek ve başarılı olursanız ADB almaya hak kazanacaksınız. Belgeler Bakanlık tarafından düzenlenmektedir. 14 yaşını bitirmiş olan herkes bu sınava girebilir. 14 yaşını bitirmiş ama 18 yaşını tamamlamamış olanların ADB sınavına girebilmesi ve başarılı olduğu takdirde belgesini alabilmesi için noterlik tarafından imzası onaylanmış veli / vasi muvafakatnamesi gerekir.

İŞLENECEK KONULAR

1. Genel Gemicilik: Tekneler, tonajlar, teknenin bölümleri, yelkenli ve motorlu tekneler, yelken seyri ve yelken terminolojisi, motorlu tekne manevraları, demir ve demirleme, sert havalarda seyir, gemici bağları.
2. Navigasyon (Seyir): Seyir haritaları, deniz fenerleri, şamandıralar, pusula ve kısımları, pusula düzeltmeleri, haritada seyir işlemleri: kerteriz alma ve işaretleme, konum bulma, rota çizme, uzaklık ölçme, akıntı seyri, elektronik seyir yardımcıları ve GPS kullanımı. Orijinal seyir haritaları üzerinde komple navigasyon problemleri çözümü.
3. Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları (COLREG): Tekneler arasındaki yol hakları, gece seyri, seyir fenerleri, gece seyrinde gösterilen diğer fenerler, gündüz gösterilen seyir alametleri, dar kanallarda seyir, sis işaretleri.
4. Denizde Haberleşme: VHF haberleşmesi, görerek haberleşme, işaret sancakları, uydu haberleşmeleri.

Son Düzenlenme Çarşamba, 20 Eylül 2017 07:59

ODTÜ’yü Parçalayacak Yeni Yollar

Kulüp ve Atölye Haberleri

Tanıtımlar

BASINDA ODTÜ MD

Sosyal medya ve diğer medya kuruluşlarında yer alan ODTÜ Mezunlar Derneği ile ilgili haberler.

Devamını Oku

Anlamı 10'dan Fazla!

10uunutmaODTÜ Mezunları Derneği Burs Fonu'na her ay yapacağınız 10 TL tutarındaki yardım, başarılı gençlerimizin burslu olmalarını sağlayacak. bilgi afiş(pdf)Bağış Formu(pdf)Tanıtım(Tr)Tanıtım(Eng)


2017-2018 DÖNEMİ

Başlayan Etkinliker

Planlanan Etkinlikler

Üye Duyuruları

Komisyon ve Komite Haberleri